niedziela, 9 lutego 2014

Scott Westerfeld - Lewiatan

Scott Westerfeld - Lewiatan

Scott Westerfeld (ur. 5 maja 1963) amerykański autor powieści science fiction i fantasy. Urodzony w Teksasie, dzieciństwo spędził na ciągłych przeprowadzkach z powodu pracy ojca - programisty. Zanim stał się Autorem poczytnych książek dla młodzieży i dorosłych, pracował między innymi w fabryce ołowianych żołnierzyków, był redaktorem podręczników, nauczycielem i informatykiem. Po przeprowadzce do Nowego Jorku zajął się komponowaniem utworów dla tamtejszych teatrów muzycznych. Stało się to jego wielką pasją. Teraz, jak sam twierdzi, nie potrafi bez tego żyć.

Lewiatan łączy w sobie zestawienie historycznej przeszłości z elementami przyszłości. Cała trylogia została sprzedana już do ponad 10 krajów a autor zdobył za nią dwie prestiżowe nagrody: Locus oraz Aurealis dla najlepszej książki fantastycznej dla młodzieży. 

Świat przedstawiony na kartach powieści to historyczna, alternatywna wizja Europy w czasie olbrzymiego konfliktu. Trzy państwa: Austro- Węgry, Anglia oraz Niemcy, walczą o panowanie nad całym kontynentem. W ogniu wojny splatają się losy dwojga nastolatków. Pierwszym z nich Alek, dziedzic Austro-Węgierskiego tronu. Po śmierci rodziców zostaje zmuszony uciec w bezpieczne miejsce, by w odpowiedniej chwili cało stanąć na czele państwa i ubiegać się o prawowity tron. Drugą kluczową dla książki postacią jest nastolatka Deryn, która by dostać się do służb powietrznych, udaje męskiego kadeta. Losy Alka i Deryn łączą się całkiem niespodziewanie, szybko też przeradzają się w głęboką przyjaźń. Lewiatan rozpoczyna ich wspólną przygodę, która będzie niezwykle szalona i niebezpieczna.

Pomysł na alternatywną Europę spisuje się bardzo dobrze. Cały steampunkowy świat wykreowany przez Westerfielda zasługuje na słowa uznania. W znakomity sposób łączy on pomysłowość mechaników Austro-Węgier, którzy na potrzeby wojny posługują się sterowanymi robotami, z tajemniczą i nieco mroczną nauką angielskich darwinistów, którzy łączą żywe stworzenia z najnowszą techniką. Jest to z pewnością kwintesencja gatunku, dopracowana w każdym calu i pozwalająca na czerpanie niezwykłej frajdy z lektury. W dodatku styl pisarski jest lekki i przejrzysty, książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie.

Do całości plusów jakie prezentuje książką trzeba na pewno dodać też znakomite rysunki autorstwa Keitha Thompsona. Ubarwiają one całość i dodają klimatu powieści. Muszę przyznać, że dzieła rysownika idealnie wpasowują się w moje wyobrażenie o fabule książki. Lewiatan jest pierwszą z trzech części cyklu, jaki ujrzał światło dzienne dzięki wydawnictwu Rebis. Muszę przyznać, że kupując książkę miałem mieszane uczucia co do jej zawartości, jednak w rezultacie miło mnie zaskoczyła. Mimo, że całość przeznaczona jest dla młodszego czytelnika, to i tak jest to lektura godna każdego fana dobrej fantastyki. Zdecydowanie polecam!Wyd.: REBIS
Miejsce/data: Poznań 2011
Ilość stron: 320
Moja ocena: 7/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...