wtorek, 4 lutego 2014

Anna Kańtoch - Tajemnica Diabelskiego Kręgu

Anna Kańtoch - Tajemnica Diabelskiego Kręgu
Anna Kańtoch - Tajemnica Diabelskiego Kręgu

Anna Kańtoch -urodzona 28 grudnia 1976 roku. Absolwentka orientalistyki UJ, kierunek - arabistyka. Po studiach wróciła z Krakowa do rodzinnych Katowic, gdzie mieszka i pracuje w biurze podróży. Debiutowała w roku 2004 opowiadaniem opublikowanym na łamach "Science Fiction". Tego samego roku wydała powieść "Miasto w zieleni i błękicie", splatającą wątki kryminalne i fantastyczne z motywami powieści wiktoriańskiej. Zdobywczyni wielu literackich nagród, w tym Zajdla.


Świat wykreowany przez autorkę to świat, w którym prócz zwyczajnych ludzi, ziemię zamieszkują Anioły. Główną bohaterką powieści jest trzynastoletnia Nina i to właśnie przez jej silną wiarę i dobre serce, zostaje wybrana przez skrzydlatych to tajemniczego zadania. Nina dostaje zadanie udania się do malutkiej wsi o nazwie Markoty. Mieści się tam stary klasztor, w którym to dziewczyna ma wypocząć przez całe wakacje. Nie dostała jednak żadnych dokładniejszych wytycznych – musi po prostu spędzić najbliższy okres czasu. Oczywiście Aniołom nie wypada się sprzeciwiać, więc nastolatka pakuje swoje najcenniejsze i najpotrzebniejsze rzeczy i udaje się w podróż, jak się później okaże, swojego życia. Już w pociągu będzie musiała zmierzyć się z nie lada wyzwaniami. Poza tym sam klasztor okaże się nie do końca wakacyjną sielanką. Prawda jaką skrywa, będzie dla Niny wielkim rozczarowaniem, ale też powodem do tego, by z małej dziewczyny stać się młodą, dzielną kobietą. Nina będzie musiała zmierzyć się z tajemnicą Diabelskiego Kręgu, z demonami które czyhają na mistycznego Wybrańca, którym nie wykluczone, jest właśnie nastolatka.

Laureatka nagrody Zajdla jest w znakomitej formie. Dostajemy do ręki dzieło naprawdę wyśmienicie przemyślane, dojrzałe i napisane w sposób niebanalny. Cała historia rozkręca się wolno, stopniowo ujawniając czytelnikowi sekrety wsi Markoty. Atmosfera panująca na kartach powieści zbudowana jest bardzo klimatycznie. Połączenie tajemniczego Diabelskiego Kręgu, legend z nim związanych, klimatu starego klasztoru, psychicznie chorej malarki... to wszystko daje nam w rezultacie znakomita literacką mieszankę z pogranicza horroru/thrilleru dla młodzieży. Do rozwikłania zagadki będziemy musieli czekać aż do ostatnich stron powieści. Odpowiedzi na dręczące nas przez całą książkę pytania, powoli będą układały się w jedną, logiczną całość. Razem z Niną potencjalny czytelnik układa mroczną zagadkę, by w końcu spotkać się ze straszliwym i zaskakującym rozwiązaniem. 

Nowa książka Anny Kańtoch zdecydowanie zasługuje na najlepsze słowa uznania. Jest to kawał dobrej powieści, w sumie nie tylko przeznaczonej dla młodszego czytelnika. Myślę, że każdy dojrzały fan dobrej fantastyki bez problemu znajdzie w książce wiele radości i przyjemności. Całość upiększona jest w dodatku znakomitymi rysunkami Dominika Brońka, który idealnie odzwierciedla w swoich ilustracjach klimat, jaki panuje w powieści. Ładna oprawa wydawnictwa także zachęca do do sięgnięcia po lekturę, więc... po co się dłużej zastanawiać? Zdecydowanie polecam!Wyd.: Uroboros
Miejsce/data: Warszawa 2013
Ilość stron: 544
Moja ocena: 8/10


2 komentarze:

  1. Już nie mogę się doczekać lektury :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Baaaardzo ciekawa książka, naprawdę polecam ☺

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...