sobota, 23 lutego 2013

Paweł Siedlar - X3

X3

Paweł Siedlar - X3

Paweł Siedlar - Urodził się w Krakowie i tam spędził dzieciństwo. Dorastał na Podhalu. Rozmaitość zajęć, jakich imał się w młodości świadczy o tym, że żadnej pracy się nie boi. Od wielu lat mieszka w Warszawie. Pracuje na lotnisku międzynarodowym Okęcie. Żonaty. Ma dwóch synów. Jego opowiadania drukowane były w czasopismach, antologiach oraz zbiorach autorskich. Jest autorem dwóch powieści oraz scenariusza horroru dla TVN. 

"Wojny, masowe egzekucje – były dla nich niczym uczty. W ekstazie darły szarpane kulami ludzkie mięso. Upojone przerażeniem.
Teraz budzą się, gdy znękana ziemia ludzkie kości na wierz wypluwa, ciała niepobłogosławione oddaje. 
Zrywają się ze swoich mogił, kiedy w huku błyskawic słychać echa wojny. Wietrzą każdy mord, każde krwi rozlanie. Wiecznie złaknione i złe."

Od dawna nie miałem do czynienia z horrorem. Pamiętam jeszcze, jak kilka lat wstecz zachwycałem się amerykańskimi dziełami, które szczerze mówiąc średnio pamiętam. Niemniej urzekł mnie styl tamtejszej grozy, nie takiej tajemniczej, ale dosłownej. Spodobały mi się straszne bestie które miały osobową postać. Chcąc powrócić do tego gatunku literatury i kierując się Fabryką Słów wybrałem pierwszą książkę ów autora.  Czekając w ciemności Siedlara bardzo mnie rozczarowało. Wszak książka zapowiadała się całkiem nieźle, ale skończyło się na dobrym pomyśle, który przelany na kartkę całkowicie stracił swoją świetność. W przypadku jednak X3 postanowiłem zaryzykować, bo odezw czytelników był naprawdę zachęcający. I słusznie!

Dzieło Siedlara to trzy opowiadania, całkowicie od siebie różne, ale za to takie, którym przyświeca jednak, straszliwa aura. Mamy do czynienia z różnymi osobowościami bohaterów, którzy tak naprawdę są skrajne inni. Jednak przez każde opowiadanie przeplata się motyw nieczystych duchów, istot z poza tego świata, które obezwładniają ludzki umysł. Które powoli, stopniowo zmieniają osobowość człowieka w coś straszliwego. Jest to mieszanka zła wcielonego z psychologicznym zatraceniem jednostki. Na kartach książki mamy do czynienia z Dybukiem, utopioną w studni wiejską dziewczyną czy tajemniczym złem drzemiącym pośród lasów starej posiadłości. Klimat opowiadań jest znakomity! Wszystkie trzy trzymają w napięciu czytelnika praktycznie od pierwszych stron. Jest to dawka świetnego horroru, dobrze napisanego, intrygującego.

Szczerze mogę polecić książkę Siedlara każdemu, kto fascynuje się ciemna stroną naszego świata. Jest to ciekawa opowieść o ludzkich demonach, które bywają niebezpiecznie blisko nas! Zachęcam do lektury, lecz nie w zwyczajnych warunkach. Aura wieczorów przy świeczce, ciepła herbata i koc idealnie dopełniają przygodę, jaka czeka na nas gdy weźmiemy do ręki X3.


Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok/Miejsce wydania: Lublin 2010
Cykl: Asy polskiej fantastyki
Ilość stron: 265
Moja ocena: 4,5/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...