wtorek, 28 stycznia 2014

Katarzyna Berenika Miszczuk - Druga Szansa

Katarzyna Berenika Miszczuk - Druga Szansa
Katarzyna Berenika Miszczuk - Druga Szansa


Katarzyna Berenika Miszczuk (ur. 1988) - lekarka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Debiutancką powieść Wilk napisała w wieku piętnastu lat, a wydała trzy lata później. W 2009 roku ukazała się kontynuacja tej książki - Wilczyca. Autorka została za nią nominowana do nagrody Nautilus, przyznawanej przez czytelników w corocznym plebiscycie na najlepszy polski utwór literacki z gatunku fantastyki. Prócz tego ma na swoim koncie trylogię – Ja, diablica, Ja, anielica, Ja potępiona. Druga szansa jest najnowszym dziełem. 

Uroboros to młode wydawnictwo, które już staję się coraz bardziej rozpoznawalne i cenione na książkowym rynku, chociażby dlatego, że pozyskuje takich autorów jak Marcin Mortka, Anna Kańtoch czy właśnie Kasia Miszczuk. Fantastyczne książki, wychodzące spod skrzydeł… a raczej trafniej trzeba by powiedzieć spod wężowego ogona wydawnictwa (zważając na logo), spotykają się z przychylnymi opiniami krytyków, co wróży zdecydowanie udaną przyszłość! 

Julia to młoda dziewczyna, która budzi się pewnego dnia w szpitalu „Druga Szansa”. Nie wie co się z nią działo w przeszłości, nie pamięta jak się znalazła w tym miejscu no i dlaczego. Szybko okazuje się jednak, że Julia miała wypadek, jej rodzice zginęli w pożarze, a ona sama została wysłana na terapie nie tyle poprawiającą fizyczne bolączki, ale głównie jej stan psychiczny. Dla pacjentki wszystko wydaje się straszliwie obce, łącznie z jej imieniem czy miejscem domniemanego zamieszkania. Szybko jednak okazuje się, że tajemniczy szpital kryje w sobie pewną tajemnicę.  Julia poznaje kilku rówieśników z którymi się zaprzyjaźnia. Podejrzane sytuacje, które notorycznie zdarzają się w szpitalu, wzbudzają w grupie młodzieży wątpliwości. Dziewczyna postanawia rozwiązać zagadkę a pomaga jej w tym denerwujący, ale równocześnie pociągający Adam.

Druga Szansa to pierwsza powieść Katarzyny Miszczuk, którą mam okazję czytać. Muszę przyznać, że książka to znakomita rozrywka, przy której czas płynie zdecydowanie przyjemnie. Fabuła rozkręca się powoli i z każdą następną strona brnie w niebezpieczne zakątki przypuszczalnej tajemnicy, którą kryje ośrodek. Mamy wiele niejasnych sytuacji co do pochodzenia dziewczyny. Sami nie wiemy, co jest prawdą a co zmyślonymi urojeniami bohaterki. Wiemy, że Julia cierpi ponoć na amnestie, w dodatku leki psychotropowe które przyjmuje zaburzają nieco jej pojmowanie otaczającego świata. Rzeczywistość oczyma pacjentki jest mroczna, występują w niej rozumne kruki, zjawy i dziwne głosy zza ściany. Jednak pracownicy ośrodka są tak strasznie podejrzanymi ludźmi, że w sumie czytelnik nie wie komu wierzyć i co jest prawdą.

Atmosfera panująca w książce jest zbudowana w wielce interesujący sposób. Majaki i obawy dziewczyny połączone z niezbyt optymistyczną dla przeciętnego chorego wizją szpitala psychiatrycznego tworzą istnie mroczny klimat, godny najlepszego horroru. Łatwy styl pisarski pomaga nam przebrnąć przez książkę w bardzo krótkim czasie. W sumie, to nie tylko zasługa przejrzystości tekstu ale głównie niezwykle wciągającej akcji, która rozwija się w zawrotnym tempie.

Oczywiście zakończenie powieści kryje w sobie nie lada niespodziankę dla czytelnika, której powiem szczerze, domyślić się nie sposób. To także duży plus dla całości. Jednakże jest ono (zakończenie) jak dla mnie zbyt rozbudowane i ostatnie strony, gdybym miał możliwość korekty, zwyczajnie bym pominął. Podsumowując powiem jednak, że Druga Szansa to książka bardzo dobra, którą przeczytałem z przyjemnością. Zdecydowanie zachęciła mnie do sięgnięcia po wcześniejsze dzieła Kasi Miszczuk i z pewnością zrobię to w najbliższym czasie! Zdecydowanie polecam!


Wyd.: Uroboros
Miejsce/data: Warszawa 2013
Ilość stron: 350
Moja ocena: 9/10
7 komentarzy:

 1. Kolejna pozytywna recenzja tej książki.. Chyba czas najwyższy ją dorwać. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie!:) Jedna z lepszych pozycji, które miałem okazję czytać w tym roku;D

   Usuń
 2. Świetna książka. Autorce udało się stworzyć naprawdę niesamowity klimat, który jeszcze bardziej uwidacznia się gdy czytamy powieść późną nocą :P Piorunujące połączenie :D Jedyne co mnie ciut zawiodło to otwarte zakończenie, a przecież autorka cały czas obstaje przy tym iż kontynuacji nie będzie :|

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dokładnie, mam te same odczucia co to zakończenia książki. Myślę jednak, że jakakolwiek kontynuacja jednak by się nie sprawdziła:(

   Usuń
 3. Jak dotąd przeczytałam Ja, diablica oraz Ja, anielica i muszę powiedzieć, że może nie są to nie wiadomo jak wybitne dzieła to sprawiają, że czytelnik czuje niedosyt na końcu każdej części ;) Po Drugą Szansę na pewno sięgnę, choćby z wynikających tak dobrych opinii :)
  A co do wydawnictwa Uroboros to mimo, że jest młode to czuć, że są pełni energii na rynku oraz mają naprawdę cudne okładki! ;) Pozdrawiam i dołączam do obserwatorów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Co do okładek, to strasznie nie fer oceniać po nich książki, ale jak tu się powstrzymać przed kupnem czegoś, co wygląda na półce tak wyśmienicie^^ Zdecydowanie rośnie nam rywal Fabryki Słów;)

   Usuń
 4. Świetna książka. Przeczytałem ją i jestem pod bardzo ogromny wrażeniem tego, jak K.B. Miszczuk potrafi pisać! To jest dla mnie megaplus. Jednakże w tekście zauważyłem błąd. Cytuję: "Julia cierpi na amnestie". Powinno być: "Julia cierpi na amnezję". Bardzo bym prosił o poprawę, bo błąd rzuca się w oczy.

  Pozdrawiam,
  M.A.T.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...