sobota, 3 sierpnia 2013

Patricia Briggs - Pocałunek żelaza

Patricia Briggs - Pocałunek Żelaza
Patricia Briggs - Pocałunek Żelaza

Urodzona w 1965 roku Patricia Briggs jest najlepiej znana Czytelnikom jako autorka serii urban fantasy o przygodach niezwykłej mechanik, Mercedes Thompson. Zadebiutowała w 1990 roku powieścią "Masques", która sprzedawała się tak fatalnie, że Briggs niemal zakończyła na niej swoją literacką karierę. Na szczęście nie poddała się.      

Patricia Briggs zyskała swoją wielką sławę właśnie dzięki serii książek o Mercedes Thompson. Jej bohaterka to zmiennokształtna, która na codzień jest mechanikiem samochodowym w swoim własnym zakładzie. Mercy zadaje się z wieloma nieludźmi. W sumie można powiedzieć, że stoi między młotem a kowadłem. Jej dwaj przyjaciele to homoseksualny wilkołak i wampir. Kobieta oczywiście studzi wzajemne zapędy obu mężczyzn, pomagając także rozwiązywać wiele tajemniczych zagadek nadprzyrodzonych istot. Dzięki swojej zdolności przemieniania się w kojota, jest bardzo cenną pomocą dla innych nieludzi. 

Tym razem Mercy zostaje poproszona o pomoc w sprawie dziwnych, brutalnych morderstw, które mają miejsce na terenie rezerwatu wilkołaków. Ma dług u swojego dawnego mentora - strażnika rezerwatu, więc w gruncie rzeczy nie może odmówić. Jej idealny węch i neutralna pozycja wśród stada przyda się w odgadnięciu, kto stoi za zbrodniami. Kobieta trafia do Uroczyska - pradawnego i mistycznego świata, w którym lepiej nie robić zamieszania...

Trzy pierwsze tomy książek o Mercedes Thompson spoczywały już od dawna na mojej półce. Teraz, z braku nowych recenzyjnych pozycji dobrałem się do zaległości i muszę przyznać, że było to bardzo dobre posunięcie. Pierwszy tom przeczytałem już bardzo dawno i jakoś szczególnie nie pozostał mi w pamięci. Teraz jednak z czystą radością pochłonąłem dwie kolejne książki w niespełna tydzień! Cała seria jest doskonale dopracowana. Przygody zmiennokształtnej Mercy, mimo, że może na pierwszy rzut oka nieco oklepane, są jednak podane w tak ciekawej formie, że nie sposób się przy nich nudzić. Briggs pokazuje wielki kunszt literacki, teraz już doskonale wiem, dlaczego seria stała się bestsellerową. 

Autorka świetnie buduje charaktery każdego z bohaterów. Czy wampir, czy wilkołak, czy inna postać należąca do nacji nieludzi jest bardzo istotna i ma swój w skład w całe uniwersum Mercy Thompson. Tak naprawdę wszystko w książce ma swoją wyżej zaplanowaną rolę, przez to cała seria jest tak bardzo rozchwytywana i barwna dla czytelnika. Prócz poszczególnych zagadek, z którymi dziewczyna musi zmierzyć się w każdej części, dostajemy też analizę jej osobowości i relacji między bohaterami. Czyni to książki bardziej realnymi i co za tym idzie - lepszymi w odbiorze, dojrzalszymi.

Do tego dochodzi świetna okładka wydawnictwa Fabryka Słów. Niestety pierwsze dwie części mam w starej oprawie, ale przecież liczy się ponoć samo wnętrze. Książka to doskonała rozrywka na gorące, letnie dni. Polecam poleżeć na leżaku, z zimnym napojem w jednej, a powieścią Briggs w drugiej ręce. Odpoczynek gwarantowany! Wyd.: Fabryka Słów
Miejsce/data: Lublin 2010
Ilość stron: 405
Moja ocena: 7/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...